Ashton: Tématem květnového summitu EU-Kanada budou víza

Na agendu květnového summitu mezi Evropskou unií a Kanadou se jako jedno z projednávaných témat dostane i možné zrušení vízové povinnosti vůči občanům České republiky, kterou Kanada zavedla loni v létě. Včera (20. dubna) to v Bruselu prozradila vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton.

Vízová povinnost pro občany České republiky, kteří cestují do země javorového listu, byla kanadskými úřady zavedena loni v červenci (EurActiv 14.7.2010). Jako důvod tehdy kanadská strana uvedla, že vysoký počet žádostí o azyl, který přicházel i od českých občanů, nepřiměřeně zatěžuje sociální systém země (podle kanadských údajů mělo od roku 2007 o azyl požádat na 3000 Čechů, převážně romského původu).  

I když se Evropská komise po incidentu za Českou republiku postavila a přes oceán pohrozila odvetnými kroky v podobě zavedení víz pro kanadské diplomaty (EurActiv 21.10.2009), od té doby se její postoj zmírnil (EurActiv 30.3.2010). Podle včerejšího vyjádření vysoké představitelky pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton by však mohlo dojít k obratu na unijním summitu se zástupci Kanady, který je naplánován na 5. května do Bruselu. 

„Jde o problém celé Unie“ 

Na plenárním zasedání Evropského parlamentu, které tento týden probíhá ve Štrasburku (EurActiv 21.4.2010), šéfka evropské diplomacie prozradila, že vedle obchodních záležitostí bude květnový summit EU-Kanada projednávat i otázku kanadských víz. Téma bude podle Ashton nastoleno během diskusí o „vzájemném volném pohybu“. 

„Náš cíl je jasný: chceme svobodu cestování bez víza do Kanady pro všechny občany EU, jak jen to bude možné,“ prohlásila baronka Ashton před europoslanci. 

Podle některých pozorovatelů tak učinila proto, že z lavic některých europoslanců se poslední dobou stále častěji ozývala nespokojenost s jednáním Evropské komise, která se podle nich za postižené státy nedostatečně postavila. Podobná kritika zazněla i od českého ministra vnitra Martina Peciny, který v březnu nabádal Komisi k tvrdšímu přístupu (EurActiv 26.2.2010). 

„Je zapotřebí vyvinout nátlak na Kanadu. Evropská komise musí znovu zdůraznit, že není spokojená s nynějším stavem věcí,“ uvedl například český zástupce v europarlamentu Jan Březina (KDU-ČSL), kterého včera citovala agentura AFP. 

Na podobné obavy europoslanců baronka Ashton reagovala slovy pochopení. „Nejde o bilaterální vztahy (Kanady a daných evropských zemí), jde o problém Evropské unie a Kanady, a my se jím musíme jako takovým zabývat.“

REKLAMA
REKLAMA