Martyrium kolem rozpočtu EU se letos nekoná

Zástupci Evropského parlamentu se v noci z pátku na sobotu dohodli s představiteli členských států na navýšení objemu evropského rozpočtu na rok 2012 o 1,86 %, což je o něco méně, než očekávaná inflace. Přestože Komise i Parlament původně požadovali větší navýšení výdajů, vlády jim během jednání daly najevo, že v době nucených úspor s více penězi počítat nemohou.
Janusz Lewandowski
Janusz Lewandowski, komisař pro rozpočet; zdroj: Evropská komise.

Zdlouhavá jednání, jakých jsme byli vloni svědky během příprav evropského rozpočtu na rok 2011, se letos zřejmě opakovat nebudou. Evropský parlament a zástupci členských států EU se po dlouhém šestnáctihodinovém jednání v noci z pátku na sobotu dohodli na podobě společného unijního rozpočtu na rok 2012.

Poslanci, kteří původně požadovali navýšení rozpočtu na více než 133,14 miliard eur (což by bylo o 5,23 % více než letos) nakonec ustoupili členským státům, které již v červnu prohlásily, že výdaje je třeba udržet na 129 miliardách eur (2,02% nárůst oproti roku 2011). Skupina zemí v čele s Velkou Británií tehdy prohlásila, že v době, kdy řada členských států kvůli dluhové krizi musí sahat k často drastickým úsporám, je třeba, aby k obdobným úsporám sáhla i EU.

Podle francouzského europoslance Alaina Lamassoura při jednání „zvítězil realismus“. „Všichni věděli, že je to maximum, co členské státy mohou dát,“ citovala europoslance agentura AFP v souvislosti s 2,02% navýšením rozpočtu.

Polské předsednictví po jednání uvedlo, že europoslanci a zástupci členských států nakonec návrh rozpočtu schválily jednomyslně.

Jednání se do sobotních ranních hodin protáhla ale především kvůli ústupkům, které se poslanci snažili od členských států získat výměnou za podporu úspornému rozpočtu. Členské státy tak nakonec kývly na dodatečné navýšení rozpočtu na rok 2011 o 200 milionů eur. Evropská komise si totiž stěžovala, že se jí peníze v pokladně tenčí a na některé výdaje by už letos neměla.

Komisař pro rozpočet Janusz Lewandowski ocenil, že se Parlamentu a Radě, které o rozpočtu rozhodují společně, podařilo nalézt dohodu dříve, než je při jednání v tomto formátu obvyklé. Uvedl, že se „jednoznačně jedná o úsporný rozpočet, jelikož řada členských států čelí vážné finanční krizi“. Postěžoval si ale, že státy a parlament nevěnovaly dostatek pozornosti tomu, že se nároky na unijní rozpočet zvyšují. Konec sedmiletého rozpočtu se totiž blíží a požadavků na proplácení projektů spolufinancovaných z rozpočtu EU podle Lewandowského přibývá. „Vážně“ proto prý hrozí, že Evropské komisi během příštího roku dojdou během příštího roku prostředky na proplácení projektů.

„Spoléhám na Radu a Evropský parlament, že až k tomu dojde, dostojí plně svým slibům a poskytnou nám dodatečné prostředky, s nimiž pokryjeme své závazky,“ řekl komisař.

Dohodnutý kompromis k rozpočtu na rok 2012 musí formálně ještě schválit Rada EU a plénum Evropského parlamentu. Pozornost institucí se pak přesune k víceletému rozpočtu na roky 2014-2020. Očekává se, že již tak tradičně složitá jednání dluhová krize v eurozóně a další zpomalení evropské ekonomiky ještě zkomplikují.

REKLAMA
REKLAMA