Macron: Jednáním o brexitu nesmí EU promarnit příliš mnoho času

Podle francouzského prezidenta se musí přeskupit politická mapa EU. Evropská politika je podle něj nyní nesoudržná. Unie by také podle něj měla být efektivní ve vyjednáváních o brexitu a neplýtvat energií.
macron brexit
© European Union, 2017

Francouzský prezident Emmanuel Macron odsoudil rozhodnutí europoslanců odmítnout návrh na vytvoření nadnárodních kandidátek pro volby do Evropského parlamentu a řekl, že nechce promarnit příliš času jednáním o odchodu Británie z EU. Informovala o tom agentura Reuters.

Přečtěte si: Evropský parlament se po brexitu zmenší. Společná kandidátka pro eurovolby neprošla >>>>

Vytvoření nadnárodních volebních listin bylo součástí legislativní iniciativy, jež se týkala redukce křesel v europarlamentu po brexitu. Zatímco snížení počtu křesel europoslanci minulý týden podpořili, celounijní volební listiny odmítli.

Proti vytvoření nadnárodních listin vedle národních se mimo jiné vyslovila řada českých europoslanců s tím, že by takové opatření posílilo zastoupení větších zemí na úkor menších.

„Myslím, že Evropa by na tom byla lépe demokraticky, pokud by se změnila politická mapa,“ řekl v úterý Macron a dodal, že chce přijít s novým plánem na přeskupení „reformistů“ a „progresivních“ poslanců v příštích evropských volbách. Při té příležitosti francouzský prezident označil současnou evropskou politiku za nesoudržnou.

Zároveň podle Macrona nemá smysl „plýtvat časem“ v otázce brexitu, a proto je v zájmu EU, aby Michel Barnier byl jejím jediným vyjednavačem.

Macron a další lídři členských zemí EU již dříve uvedli, že Barnier má jejich plnou podporu v jednáních o budoucnosti obchodní spolupráce mezi 27 státy EU a Spojeným královstvím, jehož obyvatelé se v referendu vyslovili pro vystoupení z Unie.

Přečtěte si: Unie nebude Británii podstrojovat, shodují se analytici >>>>

REKLAMA
REKLAMA