Volný pohyb v EU má být „méně volný“, tvrdí premiér Cameron

Britský premiér David Cameron volá po zpřísnění pravidel volného pohybu pracovníků. Obává se totiž nové vlny přistěhovalectví do Británie poté, co od ledna 2014 zmizí poslední překážky pro Rumunsko a Bulharsko. Cameron například navrhuje regulovat přístup k zaměstnaneckým výhodám nebo umožnit vyhoštění nepracujících imigrantů. Komise se k podobným návrhům staví skepticky.
Cameron
Britský premiér David Cameron; zdroj: Rada EU

Obyvatelé Velké Británie se obávají přílivu migrantů z Rumunska a Bulharska, protože po sedmi letech od vstupu do EU pro obě země skončí tzv. přechodné období. Od nového roku tak budou moci jejich obyvatelé využívat stejných pracovních a sociálních výhod jako jakýkoli jiný obyvatel EU. Britský premiér David Cameron tyto obavy sdílí, jak ukazuje v rozsáhlém článku, který dnes vyšel v deníku Financial Times.

Strach z přílivu bulharských a rumunských imigrantů v Británii šíří především pravicoví populisté, například z Britské strany nezávislosti, kteří k tomu využívají i podporu bulvárního tisku.

Faktem je, že obyvatelé Bulharska i Rumunska mohli do Spojeného Království cestovat bez překážek již od chvíle svého vstupu do EU v roce 2007. Podle některých pozorovatelů by tak odstranění pracovních překážek nemělo na současné situaci mnoho změnit.

Kritika labouristů

Současný premiér kritizuje předchozí labouristickou vládu za to, že si nevzala poučení z velkého východního rozšíření v roce 2004 a dala zelenou tomu, aby také Rumuni a Bulhaři získali plný přístup k britskému pracovnímu trhu.

Cameronův předchůdce Tony Blair se velmi zasazoval o přistoupení Rumunska i Bulharska, zejména poté, co obě země nabídly svůj vzdušný prostor při operacích NATO v zemích bývalé Jugoslávie.

Cameron navrhuje, aby nově příchozí migranti nedostávali první tři měsíce zaměstnanecké výhody. Později by jim byly zpřístupněny pouze v případě, že prokážou své šance na získání zaměstnání. Měla by podle něj také existovat možnost vyhoštění a zabránění vstupu lidem, kteří „nemohou prokázat řádný důvod pobytu, jako je zaměstnání.“.

Návrhy pro EU

Cameron hodlá tyto a další návrhy zahrnout do své agendy ohledně přehodnocení vztahů Velké Británie a EU. Pokusí se o to ještě před referendem o setrvání Británie v Unii, které je plánováno na rok 2017 (EurActiv 26.8.2013).

Cameron také připomíná, že ve svém úsilí o zpřísnění dosavadních podmínek není sám, jelikož „ministři vnitra Rakouska, Německa a Nizozemska Evropskou komisi o této věci také informovali.“

Evropská Komise se nicméně opakovaně vyjádřila, že Británie ani další členské státy nedokázaly dostatečně podložit své námitky, že migranti z EU zneužívají jejich sociální systém.

Začátkem prosince se bude v Bruselu konat setkání ministrů vnitra, zatím se však nezdá, že by se za britským premiérem vytvořil jednotný tábor proti současné politice evropského pracovního trhu.

REKLAMA
REKLAMA