Merkelová si znovu získává důvěru Němců. Může za to obrat v migrační politice

V roce 2015 Angela Merkelová otevřela hranice Německa uprchlíkům a ztratila tím důvěru Němců. Podle posledních průzkumů se však zřejmě znovu stane německou kancléřkou. Co stojí za jejím návratem na výsluní?
německé volby
@ European Union, 2017

Zatímco před několika měsíci byla popularita Angely Merkelové (CDU) téměř na dně, nyní se zdá, že ji Němci 24. září opět zvolí kancléřkou.

„Co se stalo v roce 2015, už se nesmí opakovat,“ prohlásila Merkelová před posluchači několika německých měst, které navštívila v rámci své předvolební kampaně.

Před dvěma lety Merkelová otevřela německé hranice uprchlíkům ze Sýrie. Koncem roku 2015 tak přišlo do Německa 890 tisíc žadatelů o azyl, řada z nich bez řádné kontroly identity. Merkelová si tím vysloužila obrovskou vlnu kritiky, a to nejen od Němců, ale i od ostatních evropských zemí. V Německu pak navíc došlo k teroristickým útokům a její popularita klesla téměř o 30 %.

Kancléřka se ale nyní opět vrací na výsluní. Svědčí o tom předvolební průzkumy, které ovládla koalice CDU se svou bavorskou konzervativní odnoží CSU.

Němci jsou navíc se současným stavem země spokojeni. Informoval o tom výzkum německé nadace Bertelsmann Stiftung, podle kterého si až 59 % Němců myslí, že země je nyní na správné cestě.

Politika otevřených hranic končí

Kancléřce se podařilo obnovit důvěru lidí především změnou postoje k migrační krizi. Svou novou rétorikou si získala zpět voliče, kteří ji v roce 2015 odsoudili, stejně jako ty, kteří její otevřenost podporovali.

„Merkelová už dále nepokračuje v politice otevřených hranic, což perfektně odpovídá náladě, která nyní panuje v zemi,“ vysvětlil Robin Alexander, autor bestselleru o chování německé vlády v časech uprchlické krize.

„Mnoha lidem se představa Německa jako země s humanitním duchem líbí. Zároveň ale vědí, že Německo už nemůže vítat uprchlíky jako doposud. Přesně na tyto pocity Merkelová cílí,“ dodal Alexander.

Jan Zahradil: Merkelová je pro Česko lepší varianta. Více >>>>

Kancléřka znovu symbolem stability

Za návratem Merkelové však stojí i řada událostí, které se odehrály mimo Německo. Jedná se například o hlasování o brexitu či vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Právě tyto výrazné změny ve světové politice vedli Němce k tomu, že začali znovu vnímat Merkelovou jako symbol stability. Alespoň to tvrdí výzkum nadace Bertelsmann Stiftung.

Uzavřením balkánské migrační cesty se navíc zmírnila migrační vlna směřující do Německa. Za loňský rok žádalo v zemi o azyl zhruba 280 tisíc osob, tedy zhruba třetina oproti roku 2015. Výrazné snížení počtu žadatelů se očekává i letos.

Merkelové přispívá také fakt, že většina tradičních politických stran její otevřený přístup k migrantům podporovala. Výjimkou nejsou ani sociální demokraté (SPD) v čele s Martinem Schulzem, největší volební rivalové koalice CDU/CSU.

Politika otevřenosti však vyvolala v zemi silnou vlnu protiimigrantské rétoriky. Těží z toho zejména krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD), která podle posledních průzkumů poprvé obsadí křesla v německém parlamentu. Podle průzkumů by mohla získat až 11 % a zařadit se tak na třetí místo za CDU/CSU a SPD.

S využitím EurActiv.com.

REKLAMA
REKLAMA