Islandská sopka znovu ohrožuje letecký provoz v EU

Letecká doprava nad Evropou je ohrožena islandskou sopkou Grímsvötn, která je aktivní již třetí den. Dnes ráno byly kvůli nebezpečné koncentraci popílku zmraženy lety nad severní Anglií a sopečný mrak podle meteorologů během dne zasáhne celé Skotsko a pravděpodobně ohrozí i Severní Irsko a Irsko.
Letadlo sopka
Zdroj: CreativeCommons.org.

Kdo má pocit, že podobné zprávy již jednou zaslechl, příliš se nemýlí. Před více než rokem se do vzdušného prostoru nad evropským kontinentem dostal sopečný popílek z islandské ledovcové sopky Eyjafjallajökull a překazil cestovní plány několika milionů pasažérů, kdy většinu z nich „uvěznil“ na letištích, a leteckým společnostem způsobil citelné ztráty (např. EurActiv 16.4.2010). 

Před několika dny se na ostrově ohně a ledu probudil k životu další vulkán, který tentokrát nese jméno Grímsvötn, a popílek, který z něho vychází, již stihl přerušit lety nad severní Anglií a dočasně i v Grónsku. 

Útěk Obamy a obnovení leteckého provozu na Islandu 

Pozastavení vnitrostátních letů převážně z a do destinací ve Skotsku (např. Edinburgh či Glasgow) oznámil dnes ráno britský Úřad pro civilní letectví. Do Skotska tak přestaly létat společnosti jako je British Airways, EasyJet nebo třeba nizozemská KLM. O případném přerušení mezinárodních spojů budou dopravci jednat dnes dopoledne. 

Britský meteorologický ústav také vydal varování, že během dnešního dne se sopečný mrak dostane i nad Severní Irsko a Irsko, odkud včera večer narychlo odjel americký prezident Barack Obama, který tak byl kvůli riziku zadření motoru Air Force One nucen zkrátit státní návštěvu. Dnes jej v Londýně přivítá britská královna Alžběta II. 

Sopečný popílek je totiž výškovými větry hnán na severovýchod, kde postupně obkličuje Skandinávii, a nižšími vrstvami atmosféry, kde vanou větry na jih a jihozápad, se šíří právě na Británii a očekává se, že ohrozí i Francii a Španělsko. 

Dobrou zprávou ale je, že i přesto, že se aktivita sopky podle islandských vědců od prvního dne erupce nezměnila, mezinárodní letiště v islandském Keflavíku letový provoz kvůli příznivým meteorologickým podmínkám již obnovilo. 

Letečtí meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu situaci rovněž monitorují a v případě, že budou ohroženy i letecké spoje v České republice, vydají varování. Ministerstvo dopravy pak rozhodne, zda bude letecká doprava v Česku omezena či úplně pozastavena. Zatím se ale s ničím takovým nepočítá. 

Větší a rychlejší zrnka 

Vulkán Grímsvötn se nachází na neosídleném ledovci Vatnajokull, který je největším na Islandu (po ledovci Austfonna na Špicberkách mu patří druhé místo v Evropě). Erupce, při níž se sopečný popílek dostal až do výšky kolem 20 km (nyní tryská do výšky kolem 13 km), je považovaná za nejmohutnější za posledních sto let. 

Odborníci se i přesto shodují na tom, že situace se od loňského dubna, kdy vybuchla sopka Eyjafjallajökull a způsobila téměř týdenní pozastavení letů nad Evropou, značně liší – zrnka popílku jsou tentokrát větší, a dopadají proto na zem mnohem rychleji.

REKLAMA
REKLAMA