Další hlasy pro omezení volného pohybu: Bavorsko chce kontroly na hranicích

Křesťansko-demokratická bavorská strana CSU by na přechodech do Rakouska ráda znovu viděla hraniční kontroly. Vadí ji přistěhovalci z Afriky a Blízkého východu, kteří do Německa přes alpskou zemi přijíždějí z Itálie.
Hraniční kontrola, ilustrační foto
Hraniční kontrola, ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

Svoboda volného pohybu osob dostala další trhlinu. Konzervativní strana CSU (součást stranické unie CDU-CSU, vládnoucí v Bavorsku) chce, aby spolková vláda v Berlíně zahájila jednání s Rakouskem o znovuzavedení hraničních kontrol. Informovala o tom minulý týden ve svém „Sedmibodovém akčním programu“.

Toto opatření má zabránit přílivu přistěhovalců z Afriky a Blízkého východu, který se do Německa dostává přes Rakousko a Itálii. Naši západní sousedi jsou nejčastější evropskou cílovou destinací pro imigranty, počet přistěhovalců v posledních letech roste.

Křesťanským socialistům se nelíbí, že italské úřady údajně přijíždějící imigranty nechávají cestovat do dalších zemí schengenského prostoru. CSU při tom odkazuje na unijní pravidlo Dublinské úmluvy. Podle něho musí zodpovědnost za běžence a zpracování žádosti o azyl po jejich vstupu do zóny volného pohybu převzít země, přes niž se do Schengenu dostali. Tuto povinnost italské úřady podle bavorských konzervativců nedodržují.

"To není to, co jsme v Evropě vyjednali,“ řekl německému EurActivu europoslanec CSU Markus Ferber. Podle něj si tak Řím usnadňuje řešení složité otázky a přehazuje ho na ostatní.

"Itálie zjevně porušuje Schengenskou dohodu. Jestli to neskončí, Německo musí vážně uvažovat o zavedení hraničních kontrol," řekl bulvárnímu listu Bild předseda CSU Horst Seehofer.

Na základě nedodržování tohoto pravidla chce CSU obnovit kontroly na hranicích s Rakouskem. To je možné za splnění určitých podmínek Schengenské dohody. Bavorsko zatím jako první opatření zesílí policejní namátkové kontroly v příhraničí.

Pokud by taková opatření měla být skutečně účinná, zavedení kontrol na hranicích s Rakouskem by nestačilo. Dotaz EurActivu, zda by CSU chtěla i uzavření česko-německých hranic, zůstal bez odpovědi.

Více solidarity

Křesťanští socialisté ve zmíněném prohlášení také vyzývají k větší solidaritě a rovnoměrném rozdělení imigrantů v rámci schengenského prostoru – paradoxně tak požadují to samé jako zmíněná Itálie. Její bezpečnostní složky nezvládají nápor imigrantů směřující do země přes Středozemní moře a tábory pro přistěhovalce praskají ve švech.

Právní expert Výzkumného centra imigrace a azylu Kostnické univerzity Marcel Kau připouští, že kritika Itálie ze strany Bavorů je oprávněná, není prý ale dostatečným důvodem pro znovuzavedení hraničních kontrol. Podle právního experta k tomu může dojít pouze v případě, že stát není nadále schopný chránit své vnější hranice a ohrožuje vnitřní bezpečnost ostatních zemí. „Takové ohrožení tu ale není,“ cituje Kaua německý EurActiv.

Prohlášení křesťanských socialistů kritizuje sociálně-demokratická opozice i představitelé dalších spolkových zemí. „Humánnost nekončí na hranicích,“ řekl listu Spiegel Online ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger.

Bavorská vláda by navíc na takový krok neměla pravomoc. Věc by musela schválit federální vláda po konzultaci s ostatními státy a Evropskou komisí. Prvním krokem by bylo zhodnocení, zda by pro vyřešení problému nestačilo posílení ostrahy hranic v rámci agentury Frontex. Pokud by byla odpověď negativní, Evropská komise by Radě EU navrhla obnovení hraničních kontrol, což by musela schválit dvoutřetinová většina členských zemí.

Tento postup se zavedl s loňskými reformami Schengenského prostoru. Ty více provázaly jeho fungování s Evropskou unií. Reagovaly na jednostranná uzavření hranic, které v minulosti krátkodobě provedly Francie a Dánsko.

Ferber z CSU připouští, že bude těžké návrh politicky prosadit. „Chceme ale dát jasně na srozuměnou, že nestrpíme porušování evropského práva,“ uvedl europoslanec.

Autor: Jan Pavec/Euractiv.de

REKLAMA
REKLAMA