Blair se obává možného vystoupení Velké Británie z EU

Bývalý britský premiér Tony Blair se bojí, že by v případě referenda o setrvání v Evropské unii mohlo Spojené království EU opustit. Podle Blaira by Británie měla naopak hrát velkou roli při budoucím přenosu dalších kompetencí do Bruselu. Uvedl to ve včerejším rozhovoru pro německý týdeník Die Zeit.
Tony Blair
Tony Blair; zdroj: Rada EU.

Otázka referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii je na britské politické scéně stále skloňovanějším tématem. Britský premiér David Cameron se nechal minulý měsíc slyšet, že konání referenda je skutečně možné, Britové by však neměli rozhodovat jen o členství v Unii, ale i o jeho podmínkách (EurActiv 2.7.2012).

Podle průzkumů veřejného mínění však počet Britů, kteří by hlasovali pro vystoupení z Unie, stále roste. Toho se „hluboce obává“ Cameronův předchůdce Tony Blair. Uvedl to v rozhovoru pro německý týdeník Die Zeit, který byl uveřejněn včera (9. srpna).

„Jestliže bude na EU převáděno stále více kompetencí, musí s tím být spojena demokratická legitimita. Británie v tomto musí hrát důležitější roli, protože potřebujeme rovnováhu mezi evropskými institucemi a národními státy,“ vysvětluje Blair.

„Pokud budeme postupovat špatně, může to vést k politické krizi, která bude stejně velká jako současná krize eura. Lidé nebudou souhlasit se zánikem národních států,“ dodal bývalý premiér.

Diskuze o referendu pokračuje

Jedním ze zastánců vystoupení z Unie je bývalý britský ministr obrany Liam Fox. Ten minulý měsíc prohlásil: „Život mimo EU není žádnou hrůzou. Lidé této země jsou se vztahem (k EU) nespokojeni. Povinností politiků je jim naslouchat.“

Po referendu, ve kterém by Britové rozhodovali o budoucím vztahu své země k EU, volá i bývalý britský eurokomisař pro obchod Peter Mandelson. Podle něj se musí Británie rozhodnout, jaké stanovisko zaujme k případným změnám ve struktuře eurozóny, které by mohly vést ke vzniku evropského jádra s větší „federální“ kontrolou nad měnovými a fiskálními politikami.

„Pokud má dojít k vybudování nového vztahu, musí o tom rozhodnout lidé v Británii a ne politici. Mluvíme o vzniku nového institucionálního modelu a vztahu, jaký by k němu Británie měla zaujmout,“ řekl v nedávném rozhovoru pro EurActiv Mandelson a zdůraznil, že podobné referendum bude aktuální až v řádu pěti až deseti let a ne během příštích pěti až deseti měsíců.

Přestože se David Cameron rozhodl nepřipojit k paktu o fiskální odpovědnosti EU a nesouhlasí ani s některými dalšími plány Bruselu, jako je například přijetí daně z finančních transakcí (EurActiv 9.1.2012), mělo by podle jeho slov Spojené království v EU i nadále setrvat.

„Pro naši zemi je důležité, abychom měli nastavený vztah s Evropou správně,“ uvedl mimo jiné Cameron a dodal, že pro Británii jako otevřenou ekonomiku je členství v Unii stále výhodné.

REKLAMA
REKLAMA